elektrina do domu

  1. Domov
  2. /
  3. elektrické rozvody
  4. /
  5. 5 tipov ako predísť skratu

5 tipov ako predísť skratu

Skrat v domácnosti býva veľmi nepríjemnou skúsenosťou. Dochádza pri ňom k poškodeniu elektrospotrebičov a dokonca až k požiaru. Spravidla k nemu dochádza v starších budovách, so zanedbanou údržbov elektrických rozvodov. Nastáva, ak sa dva póly prúdu dostanú do kontaktu. V spotrebiči tak nastane silné elektrické napätie, ktoré ho poškodí.

Ako vyzerá skrat v zástrčke, sme si ukázali vo videu na tejto podstránke: https://www.elektrinadodomu.sk/vymena-rozvodov/#skrat

5 tipov ako predísť skratu

1. Odborný dohľad

Základom je mať elekrické rozvody nainštalované legálne odborníkmi, ktorí za svoju prácu ručia certifikátom. V tejto oblasti sa šetrenie na bezpečnosti a kvalite určite nevypláca. Predídete tak oveľa drahším útokom na rodinný rozpočet, akým býva práca poctivých elektrikárov.

2.Pravideľná údržba

Silne odporúčame vykonávať pravidelné revízie a údržbu vašim elektrikárom. Nedostatky akými sú káble s viditeľným opotrebením je nutné čo najskôr nechať vymeniť. Káble v takomto stave výrazne zvyšujú riziko skratu.

3.Primeraná záťaž obvodu

Elektrické zásuvky nikdy nepreťažujte. Používajte čo najmenej predlžovačiek a rozbočiek. Do každej zásuvky by malo byť správne napojené len jedno zariadenie. Ak to nedodržíme, vedenie sa môže preťažiť a následne dôjsť ku skratu. Odporúčame neprekračovať hranicu 1 500 W na zásuvku.

4. Základná opatrnosť

Ak sa púšťame do umývania elektrospotrebiča, je dôležité zariadenie najprv odpojiť od siete. Môže to znieť ako zbytočná rada, avšak existuje množstvo ľudí, ktorí toto pravidlo ignorujú. Voda prenikne do elektroniky, nastane skrat a zariadenie sa znehodnotí.

5. Kvalita produktov

Už pri kúpe spotrebičov by sme si mali všímať parametre, ako sú bezpečnosť a deklarácia kvality. V európskej únii sa kvalitnejšie zariadenia predávajú so známou značkou „CE“. Viac o tomto štandarde nájdete tu: https://www.unms.sk/?ce-znacenie-vstupenka-na-vnutorny-trh-eu

footer

V prípade pochybností o bezpečnosti elektrických rozvodov vo Vašom bývaní nás neváhajte kontaktovať na čísle 0911 419 177 alebo prostredníctvom formulára: https://www.elektrinadodomu.sk/kontakt/ 

Naši odborníci Vám ich obhliadnu zdarma a navrhnú profesionálne riešenie.